
Bij het gemeentehuis in Veendam is vrijdag een opvallend voertuig waargenomen: de ZET Mobil, een compacte elektrische vierwieler die wordt ingezet voor nauwkeurige 3D‑mapping en dataverzameling in de openbare ruimte. Het voertuig trok direct de aandacht door de hoge cameramast en het lichte, open frame waarmee het op plekken kan komen waar reguliere meetwagens niet kunnen rijden.
De timing was bijzonder, want rondom het gemeentehuis wordt momenteel gewerkt. Daardoor lijkt de ZET Mobil iets te vroeg te zijn om de omgeving volledig vast te leggen voor toekomstig kaart- of onderzoeksgebruik.

De ZET Mobil is ontwikkeld in Duitsland en wordt gebruikt door onderzoeksinstellingen, universiteiten en bedrijven die behoefte hebben aan zeer gedetailleerde straat- en omgevingsdata. Het voertuig is uitgerust met een combinatie van 360‑gradencamera’s, LiDAR‑sensoren en GPS‑apparatuur. Dankzij deze sensoren kan het systeem onder meer:
- nauwkeurige 3D‑modellen van straten en gebouwen maken
- verkeers- en infrastructuurgegevens verzamelen
- routes in kaart brengen waar auto’s niet kunnen komen
- data leveren voor digitale kaarten en autonome voertuigen

De elektrische aandrijving en het lichte ontwerp maken het voertuig geschikt voor fietspaden, woonwijken en voetgangersgebieden. Hierdoor kan het ook in dichtbebouwde of smalle straten worden ingezet zonder overlast te veroorzaken.
Dat de ZET Mobil nu in Veendam is gesignaleerd, wijst erop dat ook deze regio wordt meegenomen in een nieuwe ronde van dataverzameling. Zodra de werkzaamheden rond het gemeentehuis zijn afgerond, ligt het voor de hand dat het voertuig opnieuw langskomt om de omgeving volledig vast te leggen.