
Foto Omar Ramadan
Als je kind laat weten dat hij of zij ‘op voetbal wil’ dan is de kans groot dat je bij de plaatselijke club op een wachtlijst stuit. Verenigingen worden overspoeld met aanvragen, zeker nu de sport ook voor meisjes enorm populair is dankzij de successen van de Oranje Leeuwinnen. Soms moeten kinderen een jaar of langer wachten voordat ze hun eerste balletje kunnen trappen.
Tekort aan vrijwilligers
Een groot probleem is het tekort aan vrijwilligers. Dit speelt niet alleen bij voetbalclubs en andere sportverenigingen, elke club, stichting of vereniging die het moet hebben van vrijwilligers houdt het hart vast als er een vrijwilliger stopt of de vacante plek weer kan worden ingevuld. Iedereen heeft het druk met werk, hobby’s en sociale verplichtingen en dan blijft er vaak geen tijd over om op woensdagmiddag de F’jes van de plaatselijke voetbalclub te trainen. Ook worden er aan vrijwilligers steeds hogere eisen gesteld. Een BHV-diploma, allerlei cursussen, niet iedereen heeft daar zin in.
Alternatieven voor de voetbalclub
Buurtverenigingen en andere initiatiefnemers denken na over mogelijkheden om de jeugd toch te laten voetballen. Op straat voetballen is vandaag de dag bijna niet meer mogelijk vanwege het drukke verkeer. Soms wordt er op een veldje een verplaatsbaar voetbaldoel neergezet zodat de kinderen kunnen voetballen. Als ze zijn uitgespeeld wordt het weer weggehaald om vandalisme of diefstal te voorkomen. Voor zo’n tijdelijk voetbalveldje hoeft ook geen toestemming van de gemeente te worden gevraagd in de meeste gevallen, er moet alleen worden opgelet dat het betreden van het grasveld is toegestaan, met andere woorden dat het gaat om openbaar groen. Soms wil de gemeente ook nog wel meewerken door er gras te zaaien dat geschikt is om op te spelen, dat geldt immers niet voor alle soorten gras. Maar spelen met een echt team, in het shirt van je favoriete plaatselijke club, dat blijft voor veel kids toch echt wel de ultieme droom.
Cruyff Courts
Om het voetballen te stimuleren en kinderen tegemoet te komen die geen lid kunnen worden van een voetbalclub, soms spelen daarbij ook financiële argumenten een rol, worden er in steeds meer plaatsen in Nederland zogenaamde Cruyff Courts geopend. Dit zijn trapveldjes met een voetbaldoel waar jongens en meiden hun voetbalskills kunnen oefenen, in de hoop ooit net zo goed te worden als de legendarische nummer 14 van Ajax. De Cruyff Courts worden meestal geopend door een prominente voetballer. Zo kwam in november 2025 profvoetballer van FC Barcelona Frenkie de Jong over om een court in Gorinchem te openen. Omdat hij geboren en getogen is in het nabijgelegen dorp Arkel waren de inwoners wel teleurgesteld dat er in zijn eigen dorp nog geen Cruyff Court is. Misschien komt dat ooit nog en dan wil Frenkie vast nog wel een keer langskomen om ook de jeugd in zijn geboortedorp aan te sporen om meer te bewegen door lekker te gaan voetballen.